четвер, 13 липня 2017 р.

Палайська література

Палайська література — одна з найдавніших літератур Анатолії (нині Туреччина), що створювалася палайською мовою у області Пала і зберіглася у нечисленних клинописних хетських записах та перекладах 17-15 століття до Р.Х. Основний масив палайської літератури — це ритуальна поезія, пов’язана з культом бога Зіпарви, а також кілька міфологічних фрагментів.

понеділок, 10 липня 2017 р.

Повний список фільмів-нуар

Класичні фільми-нуар — один із моїх найулюбленіших жанрів. Я уклав повний (майже) список фільмів-нуар від прото-нуарів 1930-тих і до останніх класичних зразків жанру 1959 року. Мені цей список потрібен, щоби не заплутатися у тому, що я дивився, а що ще ні (фільми-нуар — це все таки жанрове кіно, що означає повторюваність багатьох сюжетів і мотивів, що іноді робить складним запам’ятовування конкретних фільм і сприяє плутанню їх). Також я маю на меті створити суб’єктивний рейтинг улюблених фільмів-нуар (пізніше постараюся також пояснити, чому одні фільми у мене мають високі оцінки, а інші ні, щоби не здавалося, що це якісь спонтанні оцінювання, адже у моєму підході, попри суб’єктивність, є певна система). Тих, хто не дуже добре знає, що таке фільм-нуар, відсилаю до моєї невеликої статті на вікі (колись може допишу її до належного обсягу і докладності).

Де ці класичні шедеври подивитися? Люди, що толеранто ставляться до торентів (зрештою, поки немає альтернативи купити ці фільми легально, це ще не крах європейських цінностей, як на мене), можуть віднайти на Гуртом аналогічну тему з посиланнями на українські озвучення фільмів-нуар. Цю тему зробив один мій знайомий на основі мого списку фільмів-нуар. Взамін я позичив гуртомівські посилання на imdb для цього списку. Легально більшість фільмів-нуар можна дивитися лише в США на FilmStruck.com. В Україні ні Netflix, ні Megogo, не дають доступу до цих картин, окрім жалюгідних поодиноких виключень. Кілька десятків назв (лише англійською, навіть без субтитрів) можна знайти на Google Play і, ймовірно, в AppStore.

Цей список робочий і більше для мого власного користування, тож оформлення наразі може бути кривувате. Однак, можливо, комусь він теж буде корисний навіть у такому вигляді. У списку присутні всі знакові фільми нуар і більша частина низькобюджетних нуарів, загалом тут біля 600 фільмів. Утім, ще пару сотень зовсім маловідомих назв категорії B ще можна нашкребти, що я колись і зроблю. На imdb теж є список фільмів-нуар, але він не дуже зручний, бо постійно змінюються (будь-який користувач може додати чи прибрати позначку жанру,. тож там постійні війни редагувань). Зараз цей список налічує 825 одиниць (і серед них немало фільмів, які нуарами насправді не є), хоча бували періоди, коли його «вкорочували» до 400 одиниць. Значно ліпший список є на вікіпедії, куди внесені лише фільми, жанр яких підтверджується авторитетним джерелом (цей список не містить прото-нуарів і більшість фільмів категорії B). Існує також безліч рейтингів кращих нуарів.

Переглянуті мною фільми виділені синім кольором. Кращі з моєї точки зору виділені жирним шрифтом. Позначка [не нуар] означає, що я не знайшов у фільмі явних ознак нуару, хоча його чомусь зараховують до фільмів-нуар. Пізніше ці фільми я, імовірно, винесу за межі списку. Наразі мене більше цікавлять витоки жанру, тому поки що я переважно дивлюся прото-нуари і ранні нуари, а не добре знані пізніші еталони жанру. Список у майбутньому буде оновлюватися, доповнюватися і виправлятися.

неділя, 2 липня 2017 р.

Хетська література

Хетська література (хеттська, несійська) – література індоєвропейського народу хетів, що населяв Анатолію (Малу Азію) з кінця III тисячоліття до 6 століття до Р.Х. Іноді до хетської літератури зараховують не лише твори хетською мовою, а й мовами інших народів, які населяли хетську державу (хатською, хуритською, лувійською, палайською тощо), і якими користувалися хетські писарі. Нижче під хетською літературою матимуться на увазі тексти, написані хетською мовою. Літературні твори охоплювали період із 1600-тих до 1180-тих років до Р.Х. і зникли разом із хетською державністю, яка остаточно впала під натиском народів моря. Після цього література регіону писалася переважно лувійською мовою.

Хетська література є найдавнішою зафіксованою на письмі літературою індоєвропейської родини мов, до якої належать і слов’янські мови. Тобто це найближчий родич української літератури з-поміж літератур стародавнього світу. Один із головних персонажів міфологічної хетської літератури — бог грози Пірве (Піруе), прямо споріднений із Перуном.

У хетській літературі зафіксовано багато спільних індоєвропейських рис у міфологічних образах, обрядовій поезії і навіть поетичній метриці. Усі ці риси згодом стали поширеними у всіх європейських літературах, включно з давньоукраїнською.


Хетська клинописна таблиця